مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس

مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس

آخرین بروزرسانی : شنبه 1399/07/12 ساعت 10:42

مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس  DANFOSS Plate Heat Exchanger 

مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس در دو نوع مبدل صفحه ای جوشی (BRAZED TYPE) و مبدل صفحه ای گسکتی (GASKET TYPE) با استفاده از صفحات استنلس استیل 316L یا 304 تولید می شوند که به وسیله جوشکاری مس و یا نیکل و یا به وسیله واشر به یکدیگر متصل می شوند. راندمان مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس بالای 90 درصد است.

مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس

مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس جوشی Brazed Plate Heat Exchanger 

مبدل حرارتی دانفوس جوشی برخلاف مدل واشردار به پیچ های مهارکننده و واشر نیاز ندارد و توسط جوشکاری آلیاژ مس یا نیکل صفحات به یکدیگر متصل می شوند.

تمامی مبدل های صفحه ای جوشی دانفوس پس از تولید در فشار 47 بار 700  psi تست می شوند.

صفحات مبدل حرارتی دانفوس دارای شیارهای منظم جهت عبور سیالات است که نوع و شکل شیار ها در راندمان و کارایی دستگاه تاثیرگذار است.

مبدل های سری B دانفوس با سه نوع شیار  H،M،L برای کاربری های مختلف ساخته می شوند.

نوع H شیار های مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس دارای زاویه باز هستند که سبب افزایش سرعت و آشفتگی سیال داخل مبدل شده و انتقال حرارت را افزایش می دهد.

نوع L شیارهای مبدل حرارت دانفوس دارای زاویه تند است که نتیجه آن کاهش آشفتگی و کاهش انتقال حرارت می باشد. نوع  L دارای افت فشار کمتری به نسبت نوع M و H است.

نوع M که مابین نوع L و H است که یک در میان از زاویه های تند و باز در آن استفاده شده است. از نوع M مبدل حرارتی دانفوس جهت کاربری های عمومی بهره برد می شود.

مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس جوشی ابعاد بسیار کوچکی دارند در مقایسه با مبدل های پوسته و لوله در یک ظرفیت حدود 7⅟  تا 6⅟ است.

فشار ماکزیمم طراحی در برخی مدل های کوچک 30 بار و در مدل های با ظرفیت بالاتر حدود 45 بار است.

دمای طراحی مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس جوشی از 196- تا 200 درجه سانتی گراد است. در کاربری سیستم های تبرید با توجه به حجم کم مبدل صفحه ای جوشی دانفوس میزان شارژ مبرد به مراتب کمتر از اواپراتور یا کندانسور های پوسته و لوله است.

مبدل های صفحه ای دانفوس به راحتی قابلیت کوپل کردن دارند و در صورتی که ظرفیت مبدل انتخاب شده کمتر از میزان مورد نیاز باشد می توان دو یا چند دستگاه را به صورت موازی به یکدیگر متصل نمود.

کاربرد مبدل حرارتی صفحه ای جوشی دانفوس 

  • کاربردهای گرمایشی: به عنوان تولید کننده آبگرم مصرفی ،گرمایش از کف،ذوب برف ،گرمایش استخر و جکوزی و...

  • کاربرد سرمایشی: به عنوان اواپراتور،کندانسورها،ساب کولر و دی سوپرهیترها،به عنوان سیستم واسطه در پروژه های بزرگتر

  • سیستم های صنعتی: به عنوان ایردرایر و اویل کولر،هیدرولیک،دیونایزر آب

استفاده از مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس جهت آبگرم مصرفی با توجه به جنس استنلس استیل مبدل و تولید آبگرم مصرفی بهداشتی و راندمان بالای 90 درصد کاملاً مقرون به صرفه است. ظرفیت های موجود جهت تولید آبگرم مصرفی از 300 تا10.000 لیتر بر ساعت از 18 تا 582 کیلووات می باشد. لازم به ذکر است که استفاده از سختی گیر مغناطیسی مناسب در مسیر ورودی آب شهر به مبدل الزامیست و سبب طول عمر دستگاه خواهد شد.

کاربرد مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس در صنایع برودتی و در چیلر های خانگی به عنوان اواپراتور و کندانسور سبب افزایش راندمان و کاهش فشار کارکرد می شود.

مبدل حرارتی دانفوس در کاربری اواپراتور تا ظرفیت 140 تن تبرید مطابق با گازهای مبرد R-22 ،R-134A،R407C،R404A موجود می باشد و در ظرفیت های بالاتر به صورت سفارشی امکان عرضه دارند.

مبدل های حرارتی دانفوس برای استفاده با گازهای فریونی از جوش مس و برای مبرد آمونیاک از جوش نیکل استفاده می شود.

مبدل حرارتی دانفوس در کاربری کندانسور تا ظرفیت 150 تن تبرید قابل عرضه می باشد و در ظرفیت های بالاتر به صورت سفارشی تولید می شوند.

مبدل حرارتی دانفوس در کاربری صنعتی به عنوان ایردرایر نسبتاً متفاوت با سایر کاربری هاست و دارای 6 اتصال می باشد هنگام استفاده از مبدل صفحه ای به عنوان ایردرایر معمولاً از سپراتور آب نیز استفاده می شود.

هوای فشرده ورودی به این مبدل پس از سرد شدن و در نتیجه از دست دادن رطوبت، دوباره گرم شده و جهت کاربری هایی که نیاز به هوای خشک و فشرده دارند استفاده می شود.

مبدل صفحه ای واشردار دانفوس GASKET Plate Heat Exchanger

مبدل صفحه ای واشردار دانفوس دارای تعداد پلیت های شیاردار منظم جهت جریان سیال است که از جنس استنلس استیل تولید می شوند و جهت کاربری ها با دما ها و سیالات مختلف از واشر های مخصوص متفاوتی برای آب بندی و کنار هم قرار گرفتن صفحات استفاده می کند.

سیال سرد و گرم به صورت جریان مخالف از داخل شیارهای تولید شده در پلیت ها عبور می کنند.

جهت مهار صفحات از پلیت ها و پیچ و مهره های آهنی استفاده می شود.

از مبدل صفحه ای واشردار دانفوس معمولاً در ظرفیت های بالاتر استفاده می شود.

مناسب ترین گزینه جهت صنایع غذایی، لبنی، دارویی، شیمیایی که فشار عملکرد کمتری دارند به شمار می روند.

مبدل صفحه ای واشردار دانفوس قابلیت افزایش یا کاهش ظرفیت را با اضافه و کم کردن صفحات مبدل دارا می باشد.

شکل و سطح حرارتی و نوع گردش سیال، راندمان این مبدل را به بالاتر از 96 درصد رسانده است.

شستشوی مبدل واشردار به دلیل امکان باز و بست آسان، ممکن است.

بیشتر