منبع کویل دار

منبع کویل دار

آخرین بروزرسانی : شنبه 1399/05/25 ساعت 00:28

منبع کویل دار Hot water Coiled

 منبع کویل دار جهت تولید آب گرم مصرفی سرویس های بهداشتی در اماکن مسکونی اداری تجاری کارخانجات صنعتی و غیره به کار می‌رود.

منبع کویل دار دارای حجم ذخیره مناسب با کاربری و کویل گرم کننده حجم ذخیره داخل مخزن است.

حجم منبع کویل دار وابسته به نوع کاربری و تعداد نفرات و در کل میزان مصرف آب گرم و سطح کویل حرارتی وابسته به حجم مخزن و دبی مورد نیاز مجموعه است.

منبع کویل دار به نسبت منبع دو جداره دارای راندمان بالاتر و به نسبت مبدل های حرارتی صفحه ای دارای راندمان پایین تر است.

 خرید منبع کویل دار

 برای خرید منبع کویل دار سه مولفه باید مشخص باشد:

  •  حجم ذخیره

  •  ضخامت ورق مخزن

  •  سطح تماس حرارتی کویل

 حجم ذخیره منبع کویلی

برای خرید منبع کویلی ابتدا باید حجم ذخیره مشخص شود. حجم ذخیره طبق کاربری و تعداد نفرات و یا دبی مصرفی باید محاسبه شود.

 به طور تقریبی برای خرید منبع کویلی به ازای هر واحد مسکونی حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ لیتر حجم ذخیره باید در نظر گرفته شود.

 سطح کویل منبع کویل 

سطح تماس کویل، مبدل حرارتی بر اساس ظرفیت طبق استاندارد تعریف می شود و دبی ثایتی برای اختلاف دمای مشخص تولید می‌کند در صورت افزایش میزان دبی نسبت به حجم ذخیره می توان سطح تماس حرارت را افزایش داد.

 در برخی موارد که نمی‌توان افزایش سطح تماس را در یک کویل داشت باید از تعداد دو کویل برای ایجاد سطح تماس و دبی و اختلاف دمای بالاتر استفاده کرد.

 ضخامت بدنه مخزن کویلی 

ضخامت بدنه منبع کویل دار بر اساس ارتفاع ساختمان و فشار مورد نیاز برای تامین آب گرم طبقات انتخاب می شود.

 هرچه ارتفاع ساختمان بیشتر باشد فشار بیشتری برای تامین آب گرم نیاز است لذا مخزن کویل دار باید فشار بالاتری را تحمل کند و هرچه فشار کارکرد دستگاه بالاتر باشد به تبع ضخامت بدن برای تحمل فشار بالاتر می رود.

 برخی از مشتریان از ضخامت های بالاتر برای افزایش طول عمر دستگاه استفاده می کنند تا در صورت خوردگی که طی زمان صورت میگیرد مخزن عمر بیشتری داشته باشد.

 انواع منبع کویل دار

  •  منبع کویل دار با کویل رفت و برگشتی

  •  منبع کویل دار با کویل اسپیرال

 منبع کویل دار با کویل رفت و برگشتی در دو نوع افقی و عمودی تولید می شود. منبع کویل دار افقی به صورت بدون پایه با کویل نصب شده روی عدسی با طول بیشتر و خطر کمتر تولید می شود و روی دیوار با پایه نگهدارنده زمینی یا دیواری و سقفی به صورت افقی نصب می شود.

 منبع کویل دار عمودی به صورت پایه دار با قطر بیشتر و ارتفاع کمتر روی فوندانسیون مخصوص در موتورخانه به صورت زمینی نصب میشود.

کویل به کار رفته در منبع کویل دار عمودی روی بدن نصب می شود و به دلیل محدودیت در طول کل معمولا قطر کویل در این نوع دستگاه بیشتر از مدل افقی است چرا که در نوع افقی کویل در راستای طول دستگاه قرار می گیرد و میتوان با طول بیشتر کویل قطر آن را کم کرد و به سطح تماس دلخواه رسید.

 منبع کویل دار اسپیرال دارای کویل فولادی یا استیل مارپیچ درون مخزن است شرایط نگهداری و نحوه تولید آن با منابع کویل دار معمول متفاوت است.

 تفاوت منبع کویل دار بخار و آبگرم 

هر دو مدل منبع کویل دار آبگرم و بخار برای تولید آب گرم به کار می روند با این تفاوت که سیال گرم کننده در منبع کویل دار بخار، بخار است و در منبع کویل دار آبگرم، آبگرم درون کویل جریان دارد.

معمولاً منبع کویل دار بخار را با کویل ضخیم تر برای تحمل دما و فشار بخار می سازند.

کویل منبع کویل دار

کویل در منبع کویل دار به طور معمول از جنس مس و در شرایط خاص از جنس فولاد و آلومینیوم و یا استنلس استیل تولید می شود.

 کویل منبع کویلی معمولاً از مس با ضخامت ۰.۶ تا ۱.۱ میلی متر سایز ۳/۴ اینچ استفاده می شود. لوله های این کویل روی تیوب شیت فولادی ضخیم نصب و اکسپند می‌شوند که درون مخزن قرار می گیرد. کویل مورد نظر با فلنچ و عدسی چدنی روی مخزن نصب می‌شوند.

 روی بخش عدسی کویل اتصال ورود و خروج و هواگیری کویل وجود داردو

 کویل منبع کویل دار به وسیله دو عدد واشر آب بندی می شوند یک واشر مربوط به آب بندی بین کویل و بدنه و دیگری که از نوع جدا کننده هم هست برای آب بندی بین کویل و عدسی کویل نصب میشود.

اتصالات منبع کویل دار 

منبع کویل دار به طور معمول دارای ۱۰ اتصال است ورودی آب سرد،‏ خروجی آب گرم، برگشتی آب گرم مصرفی، تخلیه، هواگیری، شیر اطمینان، ورود آب دیگ، خروج آب دیگ، هواگیری کویل و نمایشگر دما و در برخی موارد دارای اتصال ترموستات مخصوص است .

اتصالات روی منبع کویل دار از نوع داخل رزوه است به درخواست کارفرما می توان تمامی اتصالات را از نوع فلنچی تولید کرد.

 دریچه بازدید در منبع کویل دار 

به جهت سرویس های دوره ای و سهولت در باز و بست کویل و رنگ‌آمیزی و نظافت داخل دستگاه از دریچه بازدید روی بدنه دستگاه منبع کویل دار استفاده می شود.

 با توجه به سایز منبع کویل دار از دریچه بازدید هندهول، هدهول و یا منهول استفاده می شود.

بیشتر
حذف همه
(نمایش 40 - 1 محصول از 54)
  • 1
  • 2
  • 1
  • 2