سختی گیر الکترومغناطیس ری موج

سختی گیر الکترومغناطیس ری موج

آخرین بروزرسانی : دوشنبه 1399/08/26 ساعت 11:21

معضل رسوب گذاری

در هنگام افزایش دما یا تبخیر آب، بخشی از املاح از حالت محلول خارج شده و بر روی سطوح انتقال حرارت، لایه های سخت جامد تشکیل می دهند. این پدیده Scaling یا رسوب گذاری نام دارد. لایه های رسوبی معضلات متعددی برای تجهیزات ایجاد می نمایند، از جمله: از آنجا که لایه های رسوبی عایق دمایی هستند، سبب افت قابل توجه در راندمان حرارتی تجهیزات می شوند. همچنین رسوب گرفتگی سبب افت فشار، کاهش دبی و افزایش استهلاک تجهیزات خواهد شد.

روش های رایج سنتی کاهش رسوب گذاری

به طور سنتی روش های متعددی برای کاهش آسیب های ناشی از رسوب گرفتگی به کار می روند. رایج ترین روش پیشگیری از تشکیل رسوب استفاده از تبادلگرهای یونی Cation Exchange است که به سختی گیر رزینی مشهورند. اگرچه سختی گیرهای رزینی می توانند کنترل قابل قبولی بر نرخ رسوب گذاری داشته باشند اما می بایست همواره تحت فرایند احیا یا Backwash قرار گیرند که این فرایند متضمن حضور مداوم اپراتور آموزش دیده، عملکرد صحیح و دقیق اپراتور، تهیه مرتب آب نمک غلیظ، دور ریز مقادیر قابل توجهی آب مصرفی و نهایتاً شور کردن خاک و منابع آب زیرزمینی است. در مواردی که استفاده از سختی گیر ممکن نیست (به عنوان نمونه در موتورخانه های مسکونی که اپراتور مقیم دائم ندارند) پس از حاد شدن رسوب گرفتگی در تجهیزات، آنها را با حلال های شیمیایی (عموماً اسیدهای قوی) شستشو می دهند. اسیدها می توانند لایه های رسوبی را از بین ببرند، اما در عین حال سبب افزایش چشمگیر استهلاک تجهیزات نیز می شوند، به همین دلیل بسیاری از چیلرهای پس از چند نوبت اسیدشویی دچار خوردگی شده و برخی مسیرهای کندانسور آنها به ناچار کور می گردد. همچنین اسید شویی می تواند آسیب های جدی تنفسی برای کاربران و همچنین آلایندگی های بسیار برای چاه ها در پی داشته باشد. نباید فراموش نمود که اسید شویی جنبه ی پیشگیرانه نداشته و می بایست مداوماً آن را تکرار نمود.

سختی گیر ری موج Raymoj ElectroMagnetic Water Softener

با توجه به معضلاتی که روش های سنتی مقابله با رسوب به همراه دارند، همواره جستجو برای روشی جایگزین، دائمی و بدون استهلاک و آلایندگی وجود داشته. نسل اول سختی گیر مغناطیسی توانستند تا حدی پاسخگوی این نیاز باشند. در این نسل که به مگنت شهرت یافته، با استفاده از یک آهنربای قدرتمند، میدان مغناطیسی ثابتی در نزدیکی تجهیزات ایجاد می گردد. این میدان با تغییر در ساختار بلوری املاح رسوبی، میزان چسبندگی انها بر روی سطوح را به شدت کاهش می دهد. در واقع این فن آوری سختی آب را کم یا زیاد نمی نماید، اما نرخ تشکیل لایه های رسوبی را کاهش می دهد.

اگرچه مگنت ها نسبت به روش های سنتی مزایایی داشتند اما کاربرد آنها همراه با دو معضل عمده می باشد: نخست آنکه مگنت ها عمر محدود دارند و پس از چندی کارایی آنها افت می نماید و می بایست تعویض گردند. معضل دوم مگنت ها این است که کارایی آنها وابسته به نزدیکی مگنت به تجهیزات درگیر با رسوب گذاری است. در واقع چنانچه مگنت چند متر از تجهیز دور گردد، میزان کارایی آن افت خواهد نمود.

جهت رفع این دو معضل نسل های دوم و سوم انوع سختی گیر مغناطیسی عرضه گردید. از نسل دوم به بعد به جای استفاده از آهنربا، از جریان برق استفاده شد. بدین صورت تا زمانی که دستگاه سختی گیر به منبع برق متصل باشد، کارا بوده و در طول زمان با افت کارایی مواجه نخواهد شد. در نسل سوم سختی گیر ها نیز به جای منبع ولتاژ DC ، از منبع ولتاژ AC استفاده شد. در این حالت به جای میدان ثابت مغناطیسی، موج الکترومغناطیس تولید گردید. این تغییر سبب گشت تا بر محدودیت مگنت ها در برابر راستا و فاصله غلبه گردد.

نسل چهارم سختی گیر های الکترونیک

شرکت انرژی و الکترونیک ری موج، با ایجاد تفاوت های بزرگی نسبت به سختی گیر های نسل سوم، نسل چهارم ضدرسوب الکترونیک را عرضه نموده.

این محصول با ایجاد تغییر در ساختار بلوری املاح آب، مانع تشکیل لایه های رسوبی چسبنده بر روی جداره های داخلی تاسیسات می گردد.

همچنین با اندکی افزایش در انحلال پذیری آب می تواند در یک بازه ی زمانی چند هفته ای، به مرور رسوبات از پیش تشکیل یافته را نیز مجدداً در آب حل کرده و از بین ببرد.

کاربردهای سختی گیر مغناطیسی ری موج

سختی گیر ری موج در تمامی تجهیزاتی که سیال انتقال حرارت آنها آب است کاربرد دارد. این محصول در چند رده ی متفاوت تولید می شود:

  • سختی گیرهای مناسب برای چیلر و برج خنک کننده

  • سختی گیرهای مناسب برای دیگ بخار

  • ضد رسوب های مناسب برای دیگ آبگرم

  • سختی گیرهای مناسب برای مبدل های حرارتی

  • سختی گیر های مختص موتورخانه های ساختمانی

  • موارد سفارشی ساز و ویژه

محدودیت های سختی گیر ری موج

تجهیزات سختی گیر مغناطیسی ری موج یا سختی گیر سبب کاهش املاح یا سختی آب نمی شوند. چنانچه در موردی به دلایلی (همچون بدمزه بودن، یا استاندارد عملکردی یا ...) نیاز به " تصفیه آب " وجود داشته باشد، این تجهیزات کارا نخواهند بود.

این مطلب برگرفته از سایت بامین تهویه می باشد.

بیشتر
حذف همه
(نمایش 40 - 1 محصول از 40)
  • 1
  • 1